خانه / فنی و مهندسی / تحقیق و مقاله درباره آب شیرین کن دریایی

تحقیق و مقاله درباره آب شیرین کن دریایی

دانلود فایل تحقیق و مقاله درباره آب شیرین کن دریایی

تحقیق و مقاله درباره آب شیرین کن دریایی

تحقیق و مقاله درباره آب شیرین کن دریایی

عنوان فایل : تحقیق و مقاله درباره آب شیرین کن دریایی

دسته بندی : فنی و مهندسی

مقاله ,تحقیق , آب شیرین کن , صنایع , دانش آموزی , دانشجویی

 

عنوان : تحقیق و مقاله درباره آب شیرین کن دریایی

تعداد صفحات :5 صفحه

عکس : ندارد

شماره اسلاید : دارد

فهرست :  ندارد

دارای نکات و جزئیات

 پی دی اف pdfفرمت  :

قسمتی از متن  :

آب شیرین کن دریایی :

 

 

آب شیرین کن دریایی در کشور ما به دلیل دسترسی به منابع عظیم آب دریا در شمال و جنوب ایران می تواند یکی از راه های تولید با توجه به خشکسالی های متوالی، آلودگی های زیست محیطی، کاهش سطح آب . آب شیرین و سالم جهت صنایع و بخش خانگی باشد های زیر زمینی و کمبود منابع آب تجدید پذیر در کشور، استفاده از آب شیرین کن دریایی به عنوان راه حلی برای بحران خشکسالی  .پیشنهاد می گردد

 

آب شیرین کن دریایی به تنهایی نمی تواند تمام کمبودهای منابع آب را جبران نماید زیرا قیمت سرمایه گذاری اولیه آن بالاست. اما در کنار اصلاح فرهنگ مصرف و زیرساخت های بخش آب، می توان  آب شیرین کن دریایی را یک گزینه جهت تولید آب مورد نیاز  بخش های صنعت با ارزش افزوده بالا دانست. استفاده از تقطیر و اسمز معکوس از مهمترین روش های تصفیه آب دریا هستند.

 

 آب شیرین کن دریایی راه حلی برای بحران خشکسالی :

کشور عزیزمان ایران از لحاظ بسیاری از منابع معدنی، نفت و گاز، زمین های حاصلخیز، نیروی انسانی مستعد و جوان و بسیاری از امکانات دیگر جغرافیایی و طبیعی در موقعیت استثنایی و ممتازی قرار دارد. اما در کنار تمام این امکانات و استعدادها، مشکل  بزرگ و محدودیت عظیمی در خصوص منابع آبی دارد.

 

به قولی می توان آب را تنها منبع استراتژیکی دانست که در کشورمان به شدت محدود است. لذا مدیریت منابع آب به روش های  مختلف از قبیل احداث آب شیرین کن دریایی به یکی از مهمترین دغدغه های توسعه ایران امروز بدل شده است.

 

سرانه مصرف آب در کشورهای مختلف دنیا با توجه به موقعیت جغرافیایی، الگوهای مصرف و شرایط اجتماعی متغییر می باشد.  لیتر آب را به طور آشکار مصرف می کند و مصرف آب نهان 300 بررسی های آماری نشان می دهد در کشور ما هر نفر در روز  لیتر در روز می باشد. 6000 هر نفر از قبیل کشاورزی، انرژی، صنایع و خدمات

 

 درصد الگوی مصرف جهانی است. این در حالی است که منابع آب تجدید پذیر ایران 70میزان مصرف سرانه آب در ایران بیش از  مترمکعب به ازای هر نفر در سال می باشد و ادامه روند کنونی سبب پدید آمدن بحران آب در آینده نزدیک برای 1400تنها کشورمان می شود. استفاده از آب شیرین کن دریایی با توجه به دسترسی به منابع عظیم آب دریا در شمال و جنوب ایران، می تواند  یکی از راه های برون رفت از بحران کنونی باشد.

 

 

 تخصیص منابع مالی به طرح های آب شیرین کن دریایی

 7 درصد و صنعت 8 درصد از کل منابع آبی کشور در بخش کشاورزی مصرف می شود و سهم مصارف خانگی 85در حدود درصد می باشد. در حال حاضر باتوجه به روش های قدیمی کشت و آبیاری، راندمان بخش کشاورزی بسیار پایین می باشد و بخش  عمده ای از مصرف آب در این حوزه غیر ضروری است و می تواند با اصلاح روشهای آبیاری، کاهش یابد.

 

در مدیریت کلان اقتصاد، الویت بندی استراتژیک در خصوص تخصیص منابع مالی به طرح های عمرانی و زیرساختی به عنوان یکی از اساسی ترین مباحث مد نظر قرار می گیرد. با توجه به تمامی موارد ذکر شده در خصوص توزیع منابع و سرمایه های خدادادی در کشور باید نگاهی اساسی به نقش آب در توسعه زیرساخت های کشور داشت. به جرات می توان گفت هیچ یک از صنایع  معدنی، نفتی و بنگاه های اقتصادی تولیدی در کشور ما نمی توانند بدون آب به فعالیت خود ادامه دهند.

 


 

کد فایل : 2077258

مقاله ,تحقیق , آب شیرین کن , صنایع , دانش آموزی , دانشجویی

جهت دانلود تحقیق و مقاله درباره آب شیرین کن دریایی کلیک کنید

تحقیق و مقاله درباره آب شیرین کن دریایی

 

مشخصات تحقیق و مقاله درباره آب شیرین کن دریایی  با کد فایل 2077258  در دسته بندی فنی و مهندسی  با برچسب های فایل مقاله ,تحقیق , آب شیرین کن , صنایع , دانش آموزی , دانشجویی  قابل دانلود از طریق ( دریافت فایل ) می باشد .