خانه / علوم انسانی / تحقیق درباره اقتصاد در ايل بختياري

تحقیق درباره اقتصاد در ايل بختياري

دانلود فایل تحقیق درباره اقتصاد در ايل بختياري

تحقیق درباره اقتصاد در ايل بختياري

تحقیق درباره اقتصاد در ايل بختياري

عنوان فایل : تحقیق درباره اقتصاد در ايل بختياري

دسته بندی : علوم انسانی

تحقیق درباره اقتصاد در ايل بختياري,اقتصاد در ايل بختياري,اقتصاد,در,ايل,بختياري

 

↓↓ لینک دانلود و خرید پایین توضیحات ↓↓

فرمت فایل: word 

 (قابل ویرایش و آماده پرینت)

تعداد صفحات:17

 

 

قسمتی از متن فایل دانلودی:

اقتصاد درايل بختياري

درشهريورماه 1320 عشاير بختياري كوچ بزرگ و جمعي خود را ‎آغاز كردند و روستاهائي كه طي اين سالها بوجود آمده بودند بدست فراموشي سپرده شدند و اكنون ازبعضي اطاقهاي آن‌ها فقط براي انبار استفاده ميشود. با اين كوچ جمعي تمام افراد خانواده در امر دامپروري شركت جستند و توصعه دامپروري افزون شد. و تقويم كار سالانه و فصل ييلاق و قشلاق ايل بصورت منظم درآمد.

درحال حاضر ييلاق طوايف بختياري در غرب استان اصفهان و قشلاق آنها درشرق استان خوزستان است و درة بازفت و كوه زردكوه حدفاصل آن. طوايف بختياري از گرمسير به سردسير و بالعكس را بايد از راههاي طولاني و صعب‌العبور بگذرند. بعنوان مثال مسيري كه طايفه باباهاي از گرمسير تا سردسير و يا بالعكس همراه با دام طي ميكند 170 كيلومتر است، و دامها در منطقه سردسير براي تعليف درحدود 30 كيلومتر ـ يعني از كوهرنگ تا دامنه‌هاي زردكوه ـ و در گرمسير در حدود 120 كيلومتر ـ يعني از لالي (نزديك مسجد سليمان) تا شعبيه (نزديك اهواز) ـ نقل مكان ميكنند. تقويم زماني اين نقل مكانها بشرح زير است:  از پانزدهم آذرماه تا اول فروردين‌ماه درشعبيه (اهواز) هستند.

از اول فروردين‌ماه تا اول ارديبهشت‌ماه در راه هستند تا به كوهرنگ برسند. از پانزدهم تيرماه تا اول مهرماه در دامنه‌هاي زردكوه هستند. از اول مهر تا پانزدهم آبان‌ماه در راه هستند تا به گرمسير برسند. از پانزدهم آبان‌ماه تا 15 آذرماه در لامردان و لالي هستند. طبق مقرراتي كه درايل بختياري وجود دارد و بصورت يك سنت پايدار باقيمانده است درطول مسير كوچ حدامثر زمان توقف عادي در منزلگاههاي مسير كوچ كه مراتع ديگران است 24 ساعت ميباشد. اگر گرفتاري از نوع دزدي اموال و دام پيش آيد ميتوانند 48 ساعت توقف كنندو اگر مريض داشته باشند ميتوانند يك هفته دريك جا بمانند و در تمام اين مدت توقف، دامها از مراتع همين منزلگاهها بهره خواهند برد. البته ايل درطول مسير توقف‌هاي كوتاه مدت يك يا دو ساعته نيز دارد كه به وارسي گله‌ها ميپردازند كه دامي مفقود نشده ويا به گله‌اي ديگر نرفته باشد.

 گفتيم كه اساس اقتصاد در ايل، دام و توليدات دامي است، مالياتي نيز كه چرخ رهبري ايل را در گذشته‌ها ميگردانده است از فرآورده‌هاي دامي گرفته ميشده تا حدي كه در بافت اجتماعي و سياسي ايل نيز اثر گذاشته است. كمااينكه طريقه گرفتن ماليات از فردفرد ايل موجب پيدايش دو گروه جدا ازهم بنامهاي هفت‌لنگ و چهارلنگ شده است.

ايل بختياري را خوانين وقت براساس ميزان توليد فرآورده هاي دامي و بهتر و بدتر بودن مراتع و وسعت آن و كم و زيادبودن تعداد دام و همچنين تعداد نفراتي كه درايل قدرت كارآئي در امر توليد دامي و پرورش آن داشته‌اند،‌براي گرفتن ماليات آن را به دو بخش تقسيم كرده‌اند. از يك بخش كه دام زيادتر ومراتع بهتر داشته ماليات بيشتري ميگرفته‌اند و ازبخش ديگر ماليات كمتر.

و….


 

کد فایل : 2077717

تحقیق درباره اقتصاد در ايل بختياري,اقتصاد در ايل بختياري,اقتصاد,در,ايل,بختياري

جهت دانلود تحقیق درباره اقتصاد در ايل بختياري کلیک کنید

تحقیق درباره اقتصاد در ايل بختياري

 

مشخصات تحقیق درباره اقتصاد در ايل بختياري  با کد فایل 2077717  در دسته بندی علوم انسانی  با برچسب های فایل تحقیق درباره اقتصاد در ايل بختياري,اقتصاد در ايل بختياري,اقتصاد,در,ايل,بختياري  قابل دانلود از طریق ( دریافت فایل ) می باشد .