خانه / مدیریت / تحقیق بررسی ارتباط سبک های هویت و هوش هیجانی با رضایت شغلی

تحقیق بررسی ارتباط سبک های هویت و هوش هیجانی با رضایت شغلی

دانلود فایل تحقیق بررسی ارتباط سبک های هویت و هوش هیجانی با رضایت شغلی

 

تحقیق بررسی ارتباط سبک های هویت و هوش هیجانی با رضایت شغلی

 

عنوان فایل : تحقیق بررسی ارتباط سبک های هویت و هوش هیجانی با رضایت شغلی

دسته بندی : مدیریت

تحقیق بررسی ارتباط سبک های هویت و هوش هیجانی با رضایت شغلی,آریافایل,فصل دوم پایان نامه سبک های هویت,مبانی نظری هوش هیجانی,پاورپوینت سبک های هویت,تحقیق درباره هوش هیجانی,پایان نامه رضایت شغلی و هوش هیجانی,مقاله هوش هیجانی و سبک های هویتی

 

تحقیق بررسی ارتباط سبک های هویت و هوش هیجانی با رضایت شغلی

تحقیق-بررسی-ارتباط-سبک-های-هویت-و-هوش-هیجانی-با-رضایت-شغلی

تحقیق بررسی ارتباط سبک های هویت و هوش هیجانی با رضایت شغلی،
در قالب ورد و قابل ویرایش:


قسمتی از متن: 
            
مقدمه:
نیروی انسانی یا عامل انسانی بی تردید شریف ترین، مهم ترین و ارزشمندترین عامل بین عوامل و منابع مختلف تولید است. عامل انسانی در سازمان، تمامی افراد و کارکنان شاغل در سازمان اعم از مدیران، متخصصین، کارشناسان، کارمندان و کارگران را در رده های مختلف شغلی در بر می گیرد.
نقش نیروی انسانی در پیشبرد امور جامعه دارای اهمیتی والاست و موثرترین رکن تحولات اقتصادی اجتماعی و فرهنگی محسوب می شود. پیشرفت های اقتصادی و اجتماعی نیز، تجهیز نیروی انسانی متعهد، متخصص، ماهر و افزایش مهارت های مداوم او را اجتناب ناپذیر می کند. کوشش هاي بشر همواره بر آن بوده تا حداکثر نتيجه را با کمترين امکانات و عوامل موجود به دست آورد. اين کوشش ها را مي توان دست يابي به بهره وري بالاتر ناميد (پاول و مایر ، 2009).
هوش هیجانی می تواند یکی دیگر از عوامل موثر در شادکامی و نشاط افراد باشد. انسان در طول زندگی نیازمند محیطی صمیمی و دوستانه است که حامی او باشند و برای اینکه سلامت و سازگاری خود را از لحاظ فیزیکی و روانشناختی حفظ کند، نیاز به روشهای مقابله دارد که برخی به صورت رسمی توسط موسسات مشاوره و مراکز بهداشت روانی و بعضی بوسیله دوستان، همسایگان، خویشاوندان، گروه همسالان و غیره تأمین می شود و هرچه میزان کمک و حمایت دریافتی فرد بیشتر باشد توانایی وی در مقابله و سازش با مشکلات بیشتر می گردد و در نتیجه امکان رشد و خودشکوفایی برای فرد را فراهم می کند. پژوهشگران عقیده دارند که هوش هیجانی ، افراد را برای مقابله با مشکلات آماده می کند و باعث تقویت رفتارهای مثبت و سازگارانه می شود. همچنین هوش هیجانی به احساس ذهنی تعلق داشتن، پذیرفته شدن و مورد علاقه، عشق و محبت قرار گرفتن اطلاق می گردد و برای هر فرد یک رابطه امن را بوجود می آورد که در این رابطه ویژگی های اساسی، احساس صمیمیت و نزدیکی است(برانول و شوماکر ،1981؛ به نقل از قلاتی،1380). علاوه بر هوش هیجانی، عامل دیگری که بر روی نیروی انسانی تاثیر دارد، سبک های هویت می باشد.
هويت، يك تصور و بازنمايي ذهني از خود است و افراد برحسب استفاده از فرآيندهاي شناختي و اجتماعي و نظريه هاي خود ساخته براي حل مسايل شخصي و تصميم گيري ها، در استفاده از سبك ها با يكديگر تفاوت دارند. اين سبك ها، راه هاي پردازش اطلاعات و مقابله با مشكلات ناشي از بحران هويت است (دوریس  و همکاران، 2004).
برزونسکی (1990) با بررسی زیربناهای شناختی و اجتماعی وضعیت سبک های هویت، سه سبک اطلاعاتی، هنجاری و سردرگم / اجتنابی را فرض نمود.
سبک هویت اطلاعاتی: ظاهراً سازگارانه ترین سبک می باشد و سازوکار کنار آمدن برای اداره موقعیت های روزانه است. افراد با سبک هویت اطلاعاتی، به صورت فعال و آگاهاهانه به جستجوی اطلاعات و ارزیابی آنها می پردازند و سپس اطلاعات مناسب را مورد استفاده قرار می دهند (برزونسکی، 1990). سبک هنجاری: بر پایه تقلید و پیروی از افراد مهم در زندگی فرد بنا شده است. افراد با سبک هویت هنجاری، نسبت به موضوعات هویتی و تصمیم گیری ها به همنوایی با انتظارات و دستورات افراد مهم و گروه های مرجع می پردازند. آنها به طور خودکار، ارزش ها و عقاید را بدون ارزیابی آگاهانه می-پذیرند و درونی می کنند؛ تحمل کمی برای مواجه شدن با موقعیت های جدید و مهم دارند و نیاز بالایی برای بسته نگه داشتن ساختار خود نشان می دهند (برزونسکی، 1992). سبک سردرگم/اجتنابی: نماد برخورد طفره آمیز در مشکلات است. راهبردهای متمرکز بر هیجان که با سطح پایینی از تعهد و اعتماد به نفس و نیز بی ثباتی خودپنداری همراه می باشد. افراد با سبک هویت سردرگم-اجتنابی، تعلل و درنگ می-کنند و تا حد ممکن سعی در اجتناب از پرداختن به موضوعات هویت و تصمیم گیری دارند (برزونسکی،1990).
يكي از عامل هايي كه رفتار سازماني هر فرد را به شدت تحت تأثير قرار مي دهد رضايت شغلي است. رضايت شغلي احساس مثبت و منفي و نگرش هايي كه درباره ي شغل خود داريم را منعكس مي كند كه به تعداد زيادي از عامل هاي مربوط به كار وابسته است و دامنه ي آن از جايي كه ما قرار داريم تا جايي كه احساسي از تحقق در وظايف خود به دست مي آوريم، ادامه دارد (مهداد،1384).
رضايت شغلي به عامترين مفهوم کلمه عبارت است از: حالت عاطفي شادي بخش يا مثبتي که از ارزيابي شغل يا تجربه هاي شغلي فرد به او دست مي دهد (آندرسون و اناکيپريانو ، ترجمه جباری و همکاران 1387).
بنابراین توجه به ارتباط این سه متغیر در سازمان مسیر دست یابی به اهداف سازمان را تسهیل می-کند و زمینه رقابت سازمان با محیط را فراهم می کند.

دانلود فایل

 

کد فایل : 32178

تحقیق بررسی ارتباط سبک های هویت و هوش هیجانی با رضایت شغلی,آریافایل,فصل دوم پایان نامه سبک های هویت,مبانی نظری هوش هیجانی,پاورپوینت سبک های هویت,تحقیق درباره هوش هیجانی,پایان نامه رضایت شغلی و هوش هیجانی,مقاله هوش هیجانی و سبک های هویتی

جهت دانلود تحقیق بررسی ارتباط سبک های هویت و هوش هیجانی با رضایت شغلی کلیک کنید

تحقیق بررسی ارتباط سبک های هویت و هوش هیجانی با رضایت شغلی

 

مشخصات تحقیق بررسی ارتباط سبک های هویت و هوش هیجانی با رضایت شغلی  با کد فایل 32178  در دسته بندی مدیریت  با برچسب های فایل تحقیق بررسی ارتباط سبک های هویت و هوش هیجانی با رضایت شغلی,آریافایل,فصل دوم پایان نامه سبک های هویت,مبانی نظری هوش هیجانی,پاورپوینت سبک های هویت,تحقیق درباره هوش هیجانی,پایان نامه رضایت شغلی و هوش هیجانی,مقاله هوش هیجانی و سبک های هویتی  قابل دانلود از طریق ( دریافت فایل ) می باشد .